Jei tempimo metu spyruokliuosite, jūsų raumenys, užuot atsipalaidavę, dar labiau sukietės. Pavyzdžiui, jei siekdami kojų pirštų linktelėsite 4 ar 5 kartus (kaip mes visi darydavome mokykloje) ir po kelių minučių vėl pamėginsite pasiekti kojų pirštus, įsitikinsite, kad tai padaryti daug sunkiau! Kiekvienas spyruokliuojantis judesys sukelia tempimo refleksą, todėl sukietėja visi raumenys, kuriuos mėginote ištempti.
Išmokite įsiklausyti i savo kūną. Jei tempdami jaučiate skausmą, vadinasi, jūsų kūnas signalizuoja, kad kažkas negerai. Jei taip atsitiko, švelniai mažinkite tempimą, kol vėl pajusite malonumą.
Geriau ištempti raumenis per mažai negu per daug. Visada sustokite prie ribos, už kurios dar galėtumėte padidinti tempimą: niekada nesistenkite tempti kiek tik galite.
Jūs gal manote, kad daugiausia sužinome apie sportinės formos paslaptis mokykloje per kūno kultūros pamokas. Bet ten mes tik susipažįstame su įvairiomis sporto šakomis. Paklauskite save: ar iš to, ko išmokau mokykloje, daug ką darau kasdieniniame gyvenime? Tiesiog nuostabu, kaip mažai mes išmokome per tas pamokas. Galėjome išmokti prižiūrėti save, kad per anksti nesusentume, kad senatvėje mūsų nekamuotų nugaros skausmai. O dabar mes mokomės to, ką turėjome išmokti mokykloje, ir tai daryti pats laikas.
DABAR PRISIMINKIME KAI KURIAS PAGRINDINES RAUMENŲ TEMPIMO TAISYKLES:
• Netempkite per toli, ypač pradžioje. Pradėkite švelniai ir tik pajutę atsipalaidavimą sustiprinkite tempimą.
• Tempkite patogia poza; įtampa turi po truputį mažėti, išlaikant tą pačią pozą.
• Kvėpuokite lėtai, giliai ir natūraliai; lenkdamiesi į priekį iškvėpkite. Jei nebegalite normaliai kvėpuoti, vadinasi, per smarkiai tempiate.
• Nespyruokliuokite. Spyruokliuojant raumenys, kuriuos norite ištempti, sustandėja.
• Galvokite apie tą sritį, kurią tempiate. Jauskite tempimą. Jei įtampa stiprėja, vadinasi, per smarkiai tempiate. Sumažinkite tempimą, kad jaustumėtės patogiai.
• Nesistenkite tapti lankstūs. Tiesiog išmokite taisyklingai tempti raumenis, o lankstumas atsiras savaime po kurio laiko. Lankstumas - tai tik vienas iš raumenų tempimo rezultatų.
KĄ DAR REIKIA ŽINOTI:
• Kiekvieną dieną esame kitokie: kartais labiau sustingę, kartais lankstesni.
• Savo pojūčius galite kontroliuoti savo veiksmais,
• Tempiant raumenis svarbiausia reguliarumas ir atsipalaidavimas. Jei pradėsite reguliariai tempti raumenis, tapsite aktyvesni ir pagerės jūsų fizinė forma.
• Nesistenkite lyginti savęs su kitais. Netgi jei jūs labai sustingę ir nelankstūs, tai neturi jūsų atgrasinti tempti raumenis.
• Taisyklingai tempti raumenis - tai reiškia tempti atsižvelgiant į savo galimybes, atsipalaidavus ir nesilygiuojant į kitus.
• Raumenų tempimas parengia jūsų kūną judėti.
• Tempkite raumenis, kada tik jums patinka. Tai padės jums visuomet gerai jaustis.
Labai svarbu išlaikyti lankstumą per visą gyvenimą, tada sen-dami išvengsime visų nemalonumų, kurie atsiranda dėl sąnarių nepaslankumo, sustingusių raumenų ir netaisyklingos laikysenos. Vyresniam žmogui sumažėja judesių amplitudė, ir raumenų tempimas, ko gero, yra vienintelė priemonė išsaugoti lankstumą.
Mėgaukitės tempimu. Jei kankinsite save drastiškai tempdami raumenis, norėdami tapti lankstesni, prarasite tikrą tempimo naudą. Jei tinkamai tempsite raumenis, pastebėsite, kad kuo dažniau tempiate, tuo lengvesni tampa pratimai, ir kuo švelniau tempiate, tuo maloniau juos daryti.